Ülkem İçin Kan Veriyorum

“Ülkem İçin” Projesi’nde 2010 ve 2011 yıllarında sosyal sorumluluk anlayışını tabana yayma ve kurumsal vatandaşlık kavramını topluluk çalışanları ve bayileri arasında geliştirme hedefi için çevre projesinin ardından farklı bir konuya odaklanıldı. Bu kapsamda Türk Kızılayı ile birlikte kan bağışının önemi konusunda toplum nezdinde farkındalık yaratılması ve gönüllü, düzenli kan bağışçıları kazanılması hedeflendi.

Kan, kaynağı insan olan ve başka alternatifi bulunmayan en hayati tedavi aracı… Ülkemizde, yıllık 1 milyon 800 bin ünite kana ihtiyaç duyuluyor ve bu sayı her geçen gün artıyor. Gelişmiş ülkelerde toplanan kanın %82’si gönüllü kan bağışçılarından sağlanarak tüm tarama testlerine tabi tutulabilirken, ülkemizde bu oran gezici ekiplerin katkısı ile ancak %33’e ulaşabilmektedir. Dolayısıyla bu konuya mümkün olduğunca çok kişinin duyarlılık göstermesi son derece önemli bir konu.

ülkem için kan veriyorumÜlkem için Kan Veriyorum projesi kapsamında 31 Mayıs 2010 – 30 Ocak 2012 tarihleri aralığında Koç Topluluğu şirketleri tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyalarında 34.080 ünite, Koç Topluluğu bayileri tarafından düzenlenen kan bağışı kampanyalarında ise 49.499 ünite kan bağışında bulunuldu. Böylece Koç Topluluğu çalışanları ve bayileri olarak toplam 83.579 ünite kan bağışladık. Bir ünite kanın 3 hayat için umut olduğunu düşünürsek yaklaşık 250.000 kişinin hayatına dokunmuş olduk.

Bu rakamlarla Koç Topluluğu, Kızılay’a bir kurumca sağlanan en yüksek kan stoku bağışını gerçekleştirmiş oldu. Kan bağışçısı kazanım kampanyaları farklı yerel çalışmalarla zenginleştirildi.

Projemiz kapsamında 81 ilde kan bağışlarının yanı sıra gönüllü donör olmanın öneminin anlatıldığı eğitimlere yer verildi. Ülkem İçin Elçilerimizden Arçelik Bayisi Sayın Halil Dönmez tarafından İstanbul Sultangazi’de sağlık ocağı, Mersin Fiat Bayisi Sayın Serdar Akyurt’tan da Türk Kızılayı’na mobil kan alma aracı bağışında bulunuldu. Ayrıca kampanya sonunda Topluluk şirketlerimizden Otokar A.Ş. tarafından Türk Kızılayı’na bağışlanan tam teşekküllü kan bağışı otobüsü ile de Türk Kızılayı’nın mobil araç ihtiyacına destek olundu.

“Ülkem İçin” Projesi, 2010 yılında kan bağışçısı kazanım kampanyaları ile TÜHİD’in 10. Altın Pusula Ödülleri’nde Sağlık kategorisinde en başarılı sosyal sorumluluk uygulaması ödülüne, 2011 yılında ise Projenin genel uygulama yapısı ile Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nin “En Başarılı Gönüllülük Programı” ödülüne layık görüldü.